”Lukeminen ei ole hauskaa, se on eloonjäämistaito”
Radio Fiskarsin vuoden viimeisessä Ajattelu on ilmaista -tapahtumassa kriitikko, kulttuuritoimittaja ja sanataidekouluttaja Aleksis Salusjärvi puhuu kaikille tärkeästä eloonjäämistaidosta.
Suomessa aikuisväestön lukutaitoprosentti on huimat liki sata, vaan silti samaan aikaan huoli erityisesti lasten ja nuorten heikentyneestä lukutaidosta kasvaa. Mistä tämä johtuu ja miksi siitä pitää huolestua? Lukutaidon merkityksestä puhutaan paljon, mutta mitä tämä taito käytännössä merkitsee, mihin kaikkeen sitä tarvitaan?
Salusjärvi on viimeisen kymmenen vuoden aikana työskennellyt noin 12 000 nuoren parissa lukutaitoa ja -intoa kasvattamassa, ja sillä kokemuksella hän tulee kertomaan, mitä meidän olisi hyvä tietää.
Keskustellaan myös kirjastoista, joista puhuessaan Salusjärvi siteeraa yhtä Suomen tunnetuinta runoilijaa ja kirjailijaa, Kari Aronpuroa: Jos kirjastoon on matkaa yli viisi kilometriä, se alkaa suoraan näkyä lasten ja nuorten kävijämäärissä.
Ajattelu on ilmaista! – Det kostar int’ att tänka! Fiskarsin Veitsitehtaalla 16.10. klo 18.30. Vapaa pääsy.
Vuoden viimeinen Ajattelu-ilta on tarkoitettu kaikille; aikuisille, lapsille, vanhemmille, nuorille, lukijoille, keskustelijoille, kuuntelijoille, kiinnostuneille, uteliaille. Ja kaikille muille. Fiskarsin Veitsitehdas klo 18.30.
Lämpimästi tervetuloa!
